Východné Slovensko, región bohatý na históriu a kultúru, ukrýva mnohé zabudnuté skvosty, ktoré kedysi hrdo dominovali okolitej krajine. Medzi ne patria aj hrady, ktorých sláva časom vybledla a dnes o nich vie len málokto. Tieto tiché ruiny však v sebe stále nesú ozveny dávnych čias, príbehy rytierov, šľachticov a bitiek, ktoré formovali našu minulosť. Poďme sa spoločne pozrieť na niektoré z týchto zabudnutých svedkov histórie.
Hrad Skároš
Zrúcaniny hradu Skároš sa týčia na kopci nad rovnomennou obcou, neďaleko Košíc. Hrad bol pravdepodobne postavený okolo roku 1300 a zanikol v 15. storočí. Keďže sa o ňom nezachovali písomné záznamy, jeho história je zahalená tajomstvom. Dodnes z neho zostali len skromné zvyšky múrov a priekopy.
Výstup na hrad začína pri pamätníku 2. svetovej vojny, ktorý sa nachádza na hornom konci obce. Trasa je neznačená a miestami strmá, preto sa odporúča pevná obuv a dobrá kondícia. Výstup k zrúcanine trvá približne 40 minút.



Hrad Bodoň
Hrad Bodoň sa nachádza v Slanských vrchoch, neďaleko obce Abranovce, asi 10 km severovýchodne od Prešova. Bol postavený v 13. storočí kupcom Budunom z Ploského. Hrad bol však už v tom istom storočí ťažko poškodený pri vpáde Tatárov do oblasti. Po tejto udalosti zostal opustený a už nikdy nebol obnovený. Z hradu sa dodnes zachovali len zvyšky opevnenia a pôdorys kruhovej veže. Hrad stojí na skalnej vyvýšenine, ktorá je vysoká až 20 metrov. Tieto skalné steny sú obľúbenými cvičnými terénmi pre skalolezcov. Na hrad sa dá dostať po žltej turistickej značke z Abranoviec alebo zo Zlatej Bane.



Marcelov hrad
Marcelov hrad sa ukrýva na Zelenej hore, na okraji Slovenského raja, len kúsok od obce Hrabušice. Bol postavený v 13. storočí na ochranu obyvateľstva v období tatárskych vpádov. Po tatárskom vpáde roku 1241 poveril jeho výstavbou kráľ Belo IV. Marcela, syna Blažeja. Marcelovi sa však hrad nepodarilo dokončiť. Dokončili ho až jeho neskorší vlastníci, ktorých sa na hrade vystriedalo niekoľko. Určitý čas hrad využívali mnísi z neďalekého kláštora. Posledným majiteľom hradu boli bratríci na čele s Petrom Aksamitom. Po prehranej bitke bratríkov pri Blatnom Potoku v roku 1458, kedy padol aj Peter Aksamit, rozhorčení Levočania pravdepodobne v roku 1462 hrad zbúrali a odvtedy ostal v ruinách a nikdy nebol obnovený.
Do súčasnosti sa z hradu zachovali zvyšky obvodových múrov. Na hrad sa dá dostať po značnej turistickej trase z obce Hrabušice za 40 minút. Návštevu hradu môžete spojiť napríklad s výletom do prielomu Hornádu.



Hrad Parustan
Hrad Parustan, známy aj ako Braničev, je zaniknutý stredoveký hrad, ktorého zvyšky sa nachádzajú v Slanských vrchoch, neďaleko obce Bačkov v okrese Trebišov. Postavili ho po tatárskom vpáde v prvej polovici 13. storočia. Bol kráľovským hradom a spravovali ho tzv. hraničiari, podliehajúci priamo panovníkovi. Taktiež bol základom bačkovského pánstva. K jeho zániku došlo pravdepodobne v polovici 14. storočia po tom čo si jeho majitelia postavili nový hrad v neďalekej obci Bačkov. Zvyšky hradu sú v súčasnosti z veľkej časti ukryté pod zemou.
K hradu sa dá dostať po žltej turistickej značke z obce Dargov za približne jeden a pol hodiny. Cesta je nenáročná, má mierne stúpanie a prevažne vedie hlavne po asfaltovej ceste.



Kysacký hrad
Zrúcanina Kysackého hradu sa nachádza na kopci Hrad nad obcou Kysak, v okrese Košice-okolie. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1335. Hrad bol postavený na ochranu obchodnej cesty údolím rieky Hornád. Počas svojej existencie bol sídlom rôznych šľachtických rodov, napríklad Abovcov, Drienovcov, Ploskovcov a Budimírovcov. V 15. storočí hrad stratil svoj strategický význam a na začiatku 16. storočia bol opustený. Dnes sa z neho zachovali len nepatrné zvyšky stavebného materiálu a priekopy. Cesta na hrad z dediny trvá len 50 minút. Túru na hrad odporúčame spojiť s návštevou neďalekej vyhliadky Jánošíková bašta.



Zaniknutý hrad Lipovec
Zaniknutý hrad Lipovec sa ukrýva v západnej časti Slanských vrchov, približne 2 kilometre severovýchodne od obce Mudrovce. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1282, kedy bol známy ako Ostrý Kameň. Hrad zohrával dôležitú úlohu v obrane územia a bol centrom rozsiahleho panstva. Pri jeho obrane zahynul aj jeho vlastník, Ambróz Kecer z rodu Aba. V nasledujúcich rokoch bol hrad jeho synom opravený, no už v roku 1567 sa už spomína ako zbúraný. K jeho úplnému zániku prispeli prívrženci Jána Zápolského v roku 1591.
Z hradu sa dodnes zachovalo veľmi málo. Hradný kopec pokrýva les a takmer všetky zvyšky múrov sú ukryté pod zemou. Napriek tomu je však stále možné vidieť kontúry hradu. Hradný areál má dĺžku okolo 35 a šírku od 7 až do 15 metrov. Na jeho území sú viditeľné pozostatky veže, zvyšky viacerých stavieb a priekopy. Východiskom pre výstup na hrad je obec Mudrovce. Z nej vedie smerom k hradu lesná cesta. Po tejto ceste je potrebné ísť necelú hodinu, pokým sa na pravej strane cesty neuvidíte jazierko. Od neho začína výstup na hrad, ktorý vám zaberie už len zopár minút.



Zabudnuté hrady východného Slovenska sú tichými svedkami dávnych čias. Ich objavovanie je nielen dobrodružstvom, ale aj príležitosťou spoznať bohatú históriu tohto regiónu a zároveň si vychutnať krásu slovenskej prírody. Preto ak hľadáte menej turisticky exponované miesta s dávkou histórie, určite by ste mali zaradiť návštevu týchto zabudnutých klenotov do svojich plánov.